6. Kako su se temom LRIZ bavile druge opštine – istraživanje

Da bismo utvrdili na koji način su druge lokalne vlasti izvršile uspostavljanje Lokalnog registra izvora zagađivanja, sproveli smo istraživanje uz pomoć zahteva po Zakonu o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja i korišćenjem javno dostupnih informacija sa internet strana lokalnih samouprava koje su registar već uspostavile.

Poslali smo zahteve na adresu odgovarajućih institucija lokalnih vlasti u Leskovcu, Pećincima, Novom Pazaru, Somboru.

Na sve upućene zahteve dobili smo i odgovore:

U svim zahtevima tražili smo odgovore na sledeća pitanja:

  1. Odluku, zaključak ili drugi pravni osnov kojim je uspostavljen Lokalni registar zagađivača

  2. Sve lokalne propise, pravilnike, odluke, zaključke kojima je uređen rad Lokalnog registra zagađivača, odnosno sva dokumenta koja se odnose na uspostavljanje lokalnog registra zagađivača i na osnovu kojih se realizuje rad lokalnog registra zagađivača

  3. Svi obrasci koji su propisani dokumentima pod 2. kojima je uređen rad Lokalnog registra zagađivača, a koji se koriste u radu lokalnog registra zagađivača.

Ono što nas je konkretno interesovalo je da li su lokalne vlasti prilikom uspostavljanja Lokalnog registra izvora zagađivanja donosile dodatne lokalne odluke, pravilnike, zaključke kojima su utvrđivale odgovornost, procedure, sadržaj i način vođenja registra, a koje bi se mogle upotrebiti u slučaju uspostavljanja Lokalnog registra izvora zagađivanja i u Paraćinu.

Pored ovih zahteva dodatno smo na internetu izvršili uvid u način rada Lokalnih registara izvora zagađivanja u sledećim lokalnim samoupravama:

1. Grad Niš – na adresi http://www.lriz.ni.rs:8088/

2. Opština Babušnica – na adresi https://www.babusnica.rs/index.php/zastita-zivotne-sredine/lokalni-registar-izvora-zagadjivaca

3. Opština Vrbas – na adresi https://urbanizam.vrbas.net/zastita-zivotne-sredine/lriz

4. Opština Inđija – na adresi https://www.indjija.rs/Page.aspx?id=102

Na ovaj način formirali smo „uzorak“ sačinjen od četiri grada i četiri opštine, a osim sagledavanja procedure – načina na koji su ove jedinice lokalne samouprave uspostavile lokalne registre, interesovalo nas je i kojim podacima se može pristupiti na ovaj način, kakva je razlika u načinu prezentacije i dostupnosti podataka kod različitih opština i gradova, a sve u cilju sagledavanja uporedne prakse – na koji način opštine zaista ispunjavaju svoje zakonske obaveze.

Projekat “Transparentno za životnu sredinu” realizuje se uz podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) i Vlade Ujedinjenog Kraljevstva. Sadržaj veb-stranice je isključivo odgovornost udruženja građana “Pridruži se” i ne predstavlja nužno stavove USAID-a, Vlade SAD ili Vlade Ujedinjenog Kraljevstva.