9.5.1 Локација на територији општине

Локација површинских копова на територији општине Параћин Извор: Google Earth Pro, © Google / Maxar, коришћено за непрофитне сврхе.

Површински коп “Крајњи Рид” налази се у југоисточном делу општине, јужно од пута Параћин – Зајечар, јужно од села Клачевица, са источне стране планине Баба, а на почетку побрђа која даље прелазе у планине на истоку.
9.5.2. Експлоатационо поље из решења о експлоатацији

На мапи је приказано експлоатационо поље површинског копа „Крајњи Рид“ према решењу о одборењу експлоатације на сателитском снимку који приказује стање на терену у 2025. години. Иако на мапи изгледа да се део радова експлоатације одвија у јужном делу изван граница експлоатационог поља, на терену се на овом простору налази опрема површинског копа, односно реч је о радном платоу док се експлоатација одвија на северном делу површине на којој се види одвијање радова, унутар зоне одобрене за експлоатацију према важећем решењу.
9.5.3. Ширење површинског копа у последњих десет година на основу јавно доступних сателитских снимака

На мапи је приказана контура површине зоне извођења радова површинског копа „Крајњи Рид“ преузета са сателитске мапе из 2013. године, а постављена на сателитски снимак из 2025. године како би се сагледало ширење површинског копа у овом периоду.
9.5.4. Фотографије тренутног стања површинског копа у односу на околни простор




9.5.5. Теренска запажања
Површински коп „Крајњи Рид“ налази се у близини села Клачевице, на простору изнад села са јужне стране, око 500м од првих кућа у селу, заклоњен брдом које се налази између зоне експлоатације и насеља из села. Транспортни пут којим пролазе тешка возила пролази са источне стране села, у непосредној близини кућа, а затим кроз поља до регионалног пута Параћин – Зајечар.
Овај површински коп, како због релативне заклоњености од погледа, близине само једног насеља, релативно скоријег почетка производње у односу на старије каменоломе и мањег обима експлоатације у односу на познатије површинске копове (цела површина површинског копа „Крајњи Рид“ у 2025. години једнака је површини за коју су у међувремену проширени, сваки за себе, површински копови „Трешња“ и „Чокоће“ и три пута је мања од површине површинског копа „Лешје“ који је у раду тек пет година) у јавности, мимо Клачевице и делом села Извор не изазива велику пажњу.
Кад је реч о негативном утицају на животну средину примедбе се крећу од последица минирања, односно изазивања мањих потреса који доводе до оштећења објеката по тврдњама мештана, па до утицаја прашине како из самог каменолома тако и са транспортног пута којим пролази велики број.
Кад је реч о минирању, наводи се и да нема адекватне најаве по мишљењу мештана и да се користи већа количина експлозива од прописане, али те тврдње нису потврђене од стране рударске инспекције која је контролисала рад површинског копа.
Кад је реч о прашини, највеће замерке долазе на настајање прашине приликом транспорта камена, због брзе вожње, пута који се не кваси у време године када је то потребно, возила која нису покривена или су по мишљењу мештана претоварена, што опет на други начин нисмо могли потврдити.
Као и у случају површинског копа „Лешје“ жалби има и од стране пољопривредника, јер транспортни пут делом пролази кроз обрађена поља и прашина угрожава квалитет пољопривредних производа.
У широј параћинској јавности ипак, површински коп „Крајњи Рид“ никада није био важна тема, за разлику од површинских копова на Баби и у Поповцу, а контроле инспекције за заштиту животне средине нису утврдиле значајне проблеме у непоштовању одредби Студије о процени утицаја на животну средину.
„Ова интернет страна објављена је уз финансијску помоћ Европске уније. За садржину ове публикације искључиво је одговорно удружење грађана „Придружи се“ и та садржина нипошто не изражава званичне ставове Европске уније”.
