После геолошких истраживања, уколико су пронађене минералне сировине на локацији на којој је вршено истраживање, потребно је израдити Елаборат о резервама и прибавити Решење (раније Потврду) о овереним резервама које издаје Комисија за проверу резерви Министарства рударства и енергетике.
Прибављање овог Решења битан је корак ка експлоатацији, овим документом се заправо доказује да на локацији постоје економски исплативе резерве минералних сировина и да се може ићи у правцу експлоатације.
Захтевом за приступ информацијама од јавног значаја тражили смо све издате потврде о ресурсима и резервама минералних сировина и подземних вода у периоду септембар 2000-те – јануар 2025. године, односно еквивалентни документ по раније важећим прописима. То је укључивало и издате потврде о ресурсима и резервама минералних сировина и подземних вода или геотермалних ресурса на основу члана 52. Закона о рударству и геолошким истраживањима (Сл. Гласник РС;, број 101/2015), али и све друге сличне документе који можда нису обухваћени овим чланом закона а односе се на издате потврде о ресурсима и резервама минералних сировина.
Такође смо у захтеву навели да је неохподно да документ садржи и прегледну карту у одговарајућој размери са координатама преломних тачака утврђених ресурса и резерви минералних сировина и подземних вода или геотермалних ресурса, односно да садржи податке о тачној локацији наведених резерви, а такође и да документ садржи извештај компетентног лица геолошке струке и компетентног лица рударске струке о стручној оцени – ревизији елабората о ресурсима и резервама минералних сировина, односно извештај стручног лица геолошке струке о стручној оцени – ревизији елабората о ресурсима и резервама подземних вода или петрогеотермалних ресурса;
Достављено је десет Решења – Потврда о резервама и то:


У овом списку налазе се сви постојећи и добро познати каменоломи на територији општине, а такође и експлоатациони бунари локалног водовода и других предузећа која користе подземне воде.
На списку нема неких предузећа за која је у јавности познато да такође располажу бунарима за коришћење подземних вода, као што је „Српска фабрика стакла“, али и нека друга. Такође није наведен документ који се односи на предузеће “Бахус” које има (достављено нам је) Решење о одобрењу експлоатације, што значи да би требало да је у истој процедури добило претходно решење/потврду о резервама.
Могуће је да је реч о томе да су оваква предузећа потребну документацију прибављала у периоду пре 2000-те године, а наш захтев је обухватао временски оквир од двадесет и пет година, да нису достављени сви документи које смо тражили грешком обрађивача у Министарству рударства и енергетике или да је реч о неком другом пропусту или другачијој процедури коју у овом тренутку не сагледавамо.
Даље, у одговору је Министарство рударства и енергетике навело да „не располаже извештајима компетентног лица геолошке струке и компететног лица рударске струке о стручној оцени ревизији елебората о ресурсима и резервама минералних сировина, односно извештајима стручног лица геолошке струке о стручној оцени и ревизији елабората о ресурсима и резервама подземних вода и петрогеотермалних ресурса“, јер се „ресурси и резерве минералних сировина, подземних вода и геотермални ресурси утврђују издавањем потврде о резервама и/или ресурсима коју издаје Министарство, односно надлежни орган аутономне покрајине, на захтев лица које испуњава услове за утврђивање ресурса и резерви, у складу са одредбама закона који регулише област геологије и рударства.“

Закључак
На списку достављених решења/потврди о резервама нема изненађења. Наиме сва предузећа и предузетници са списка или поседују активне површинске копове или је реч о предузећима која користе (или планирају да користе) подземне воде за производњу или туризам.
До почетка 2025. према прибављеним документима, није било издатих нових решења о резервама која би се односила на неке нове руднике. Међутим, ову информацију треба примити са резервом, јер како видимо ни за старије објекте нису увек ажурно достављани сви документи, а са друге стране уколико су истраживања тек завршена, потребно је одређено време да се изради потребна документација за одбрану резерви пред комисијом Министарства. Односно предузећа која су тек завршила истраживања вероватно не би у истом тренутку поднела захтев за оверавање резерви, већ са извесном временском задршком.
Како смо већ навели, према добијеној документацији ASENA INVESTMENT д.о.о. Београд имала је право на истраживања три године од добијања решења 15.11.2021. године, односно до краја 2024. године, док је предузеће GOLDEN AGE RESOURCES д.о.о. Београд имало право истраживања три године од добијања решења 1.7.2022. године, односно до средине 2025. године (иако на ГИС порталу Министарстрва овог истражног поља више нема).
То значи да би захтев требало поновити током година. Међутим, много ефикаснији начин обавештавања јавности било би директно активно информисање од стране представника Министарства или институција локалне самоуправе, што за сада није случај.
„Ова интернет страна објављена је уз финансијску помоћ Европске уније. За садржину ове публикације искључиво је одговорно удружење грађана „Придружи се“ и та садржина нипошто не изражава званичне ставове Европске уније”.
