Како бисмо сазнали која су геолошка истраживања вршена на територији општине Параћин у протеклих четврт века упутили смо захтеве за приступ информацијама одјавног значаја Министарству рударства и енергетике, а који би се могли свести на питање: „Да ли су и на којим локацијама, са којим циљем, вршена геолошка истраживања у периоду септембар 2000-те јануар 2025. године на територији општине Параћин?“
Како је већ речено, вршење геолошких истраживања спада у прве кораке ка експлоатацији одређене минералне сировине.
Без истраживања, нема ни овере резерви ни одобрења за експлоатацију.
Дакле, уколико имамо поуздану информацију која су геолошка истраживања вршена на одређеном простору, знаћемо и да ли можемо да очекујемо експлоатацију одређене минералне сировине.
Како бисмо прибавили ове податке, упутили смо два захтева Министарству за рударство и енергетику којима смо тражили:
(1.) Сва издата одобрења за геолошка истраживања којима је обухваћена територија општине Параћин у периоду септембар 2000 – јануар 2025, односно еквивалентни документи издати по раније важећим прописима;
(2.) Сва издата одобрења за продужавање геолошких истраживања којима је обухваћена територија општине Параћин у периоду септембар 2000 – јануар 2025, односно еквивалентни документи по раније важећим прописима
Овим захтевима обухватили смо све врсте истраживања, укључујући и природне грађевинске материјале, чврсте минералне сировине, подземне воде, петрогеотермалне ресурсе, примењена инжињерскогеолошка геотехничка истраживања, метале, нафту, гас, односно све услуге издавања одобрења за геолошка истраживања за добијање природних грађевинских материјала на основу чланова 30. и 31. Закона о рударству и геолошким истраживањима (Сл. Гласник РС;, број 101/2015), као и на све услуге издавања одобрења за геолошка истраживања чврстих минералних сировина, подземних вода, петрогеотермалних ресурса (за потребе добијања геотермалне енергије) као и издавање одобрења за примењена инжењерскогеолошка-геотехничка истраживања на основу чланова 30., 34. и 42. Закона о рударству и геолошким истраживањима (Сл. Гласник РС; број 101/2015), али и сва друга одобрења за истраживања која издаје надлежни орган уколико постоје и нису обухваћена овим члановима закона.
Такође, захтев се односи на еквивалентна одобрења у периоду пре доношења важећег закона, односно на сва еквивалентна одобрења у периоду септембар 2000-те до јануара 2025. године, а на основу којих се може видети коме су издата решења о одобрењу за вршења истраживања, шта је била сврха истраживања, на ком тачно простору су вршена истраживања.
У оквиру одговора тражили смо да се доставе и карте или други подаци којима је могуће извршити геореференцирање локација на којима су дозвољена и спровођена истраживања (нпр. табела координата).
На жалост уместо одговора који смо тражили – добијање свих издатих Решења о одобрењу геолошких истраживања у периоду септембар 2000. до јануара 2025. године Министарство рударства и енергетике доставило је одговор у коме су наведена само два важећа Решења и то:
(1.) Решење о одобрењу извођења примењених хидрогеолошких истраживања број 485473 2023 од 2.2.2024. године на изворишту „Српска фабрика стакла“ у Параћину на истражном простору V-1615 предузећу „Српска фабрика стакла“ д.о.о. Параћин
Да ствар буде необичнија пре него што смо упутили питања прегледали смо ГИС портал Министарства рударства и енергетике на коме су у том тренутку (3.1.2025) била видљива два велика истражна поља на истоку општине Параћин.
Реч је у случају поља које обухвата југоисточни део општине Параћин о истом пољу које се помиње у објави фејсбук стране „Село Плана“ из уводног дела ове анализе.

Осим тога у нашим претходним пројектима, бавићи се радом новог каменолома на планини Баба у власништву “Крушевацпут” АД Крушевац прибавили смо и следећи документ:
(3.) Решење број 310-02-00424/2019-02 од 27.2.2020. године о измени Решења број 310-02-0424/2019-02 од 4.10.2019. године којим је привредном друштву „Крушевацпут“ АД из Крушевца одобрено извођење геолошких истраживања кречњака као техничко грађевинског камена на локалитету Лешје код Параћина на истражном простору 2344.
На основу наведеног, било је већ очигледно да Министарство није одговорило на наш захтев достављањем тражених информација о реализованим истраживањима на територији општине Параћин у протеклих двадесет пет година, односно да су вршења и друга истраживања за која смо већ имали прибављену документацију а која нам није достављена кроз нови захтев.
Додатно, пратећи рад локалних служби, у записнику са седнице општинског „Зеленог савета“ број 06-22/2023-III од 20.2.2023. године, утврдили смо да је у оквиру седме тачке дневног реда Иван Костић, испред Одељења за урбанизам и имовинско-правне послове, на захтев члана савета Владана Вугделије, обавестио присутне да постоје четири захтева за геолошка истраживања, а од тога два имају довзолу Министарства рударства и енергетике и то GOLDEN AGE RESOURCES d.o.o. и ASENA INVESTEMENT d.o.o., док су преостала два PATINA MINERALS d.o.o. и AZUL MINERAL INVESTMENTS d.o.o.
Даље у чланку листа „Данас“ https://www.danas.rs/vesti/ekonomija/australijski-volt-od-jeseni-busi-na-podrucju-jadar-sever/ наводи се:
„Асена је у марту прошле године добила и право на истраживање бакра, злата, сребра и пратеће асоцијације елемената на подручју Доње Мутнице код Параћина.“
Дакле, ван сваке сумње, вршена су истраживања на територији општине Параћин о којима нисмо обавештени достављањем документације по упућеном захтеву.
Како смо претпоставили да је реч о грешци, односно о погрешном тумачењу нашег захтева, упутили смо нови следеће садржине:
„Подносимо поново захтев за документацију која НИЈЕ ДОСТАВЉЕНА као одговор на наш захтев 1/2025, будући да нам у одговору нису достављена СВА издата решења већ САМО ВАЖЕЋА решења (два решења) што ћемо детаљено појаснити у образложењу овог захтева:
1. Сва издата одобрења за геолошка истраживања којима је обухваћена територија општине Параћин у периоду септембар 2000 – јануар 2025, односно еквивалентни документи издати по раније важећим прописима;
2. Сва издата одобрења за продужавање геолошких истраживања којима је обухваћена територија општине Параћин у периоду септембар 2000 – јануар 2025, односно еквивалентни документи по раније важећим прописима“
У образложењу захтева додатно смо навели да се “Захтев односи на све врсте истраживања, укључујући и природне грађевинске материјале, чврсте минералне сировине, подземне воде, петрогеотермалне ресурсе, примењена инжењерскогеолошка – геотехничка истраживања, метале, нафту, гас итд. односно на све услуге издавања одобрења за геолошка истраживања за добијање природних грађевинских материјала на основу чланова 30. и 31. Закона о рударству
и геолошким истраживањима (Сл. Гласник РС;, број 101/2015), као и на све услуге издавања одобрења за геолошка истраживања чврстих минералних сировина, подземних вода, петрогеотермалних ресурса (за потребе добијања геотермалне енергије) као и издавање одобрења за примењена инжењерскогеолошка-геотехничка истраживања на основу чланова 30., 34. и 42. Закона о рударству и геолошким истраживањима (Сл. Гласник РС; број 101/2015), али и сва друга одобрења за истраживања која издаје надлежни орган уколико постоје и нису обухваћена овим члановима закона. Такође, захтев се односи на еквивалентна одобрења у периоду пре доношења важећег закона, односно на сва еквивалентна одобрења у периоду септембар 2000-те до јануара 2025. године, а на основу којих се може видети коме су издата решења о одобрењу за вршења истраживања, шта је била сврха истраживања, на ком тачно простору су вршена истраживања.”
У овом поновљеном захтеву добили смо као одговор следеће документе:
(9_1) Наведено Решење број 310-02-00424/2019-02 од 4.10.2019. године, како смо већ написали, касније је измењено Решењем број 310-02-00424/2019-02 од 27.2.2020. године о измени Решења број 310-02-0424/2019-02 од 4.10.2019. године, којим је смањен истражни простор.
На крају због прегледности додајемо и два документа која смо већ навели у тексту, у оквиру првог одговора Министарства рударства и енергетике, а који се односе на истраживања која су у току:
(15.) Решење о одобрењу извођења примењених хидрогеолошких истраживања број 485473 2023 од 2.2.2024. године на изворишту „Српска фабрика стакла“ у Параћину на истражном простору V-1615 предузећу „Српска фабрика стакла“ д.о.о. Параћин

Закључак
У наведеном списку правних лица и предузетника који су вршили геолошка истраживања минералних сировина и подземних вода на територији општине Параћин већи део се односи на јавности мање – више познате пројекте који имају ограничен утицај на природне ресурсе и тичу се коришћења подземних вода за потребе производње, туризма или у случају ЈП “Водовод” за водоснабдевање. Поред параћинских предузећа и предузетника, на списку је и предузеће “Wode doo Beograd”, Београд за које је познато да је вршило истраживања у циљу изградње фабрике за флаширање воде у селу Извор.
Кад је реч о експлоатацији камена, можда једино изненађење за јавност може бити истраживање које је требало да спроведе Управа за инвестиције и одрживи развој – општина Параћин на простору Чукаре, међутим, извештаји и планови ове општинске управе били су јавно објављивани на седницама скупштине општине. Захтев за експлоатацију на овој локацији није поднет, а нема ни података о томе да је уопште дошло до реализације наведеног истраживања.
На списку је и већ нашироко познати локалитет површинског копа “Лешје”, а овде је интересантно да је најпре добијено решење о одобрењу истраживања на много већем простору планине Баба, да би касније изменом решења овај простор био сужен, мада и даље знатно већи него простор постојећих површинских копова, што може указивати на даље разарање планине уколико се поново појави велика потреба за каменом у случају изградње путева у ово делу Србије.
Ипак, најважнији и за јавност најинтерсантнији документи до којих смо дошли истраживањем су решења о одобрењу извођења геолошких радова за предузећа ASENA INVESTMENT д.о.о. Београд и GOLDEN AGE RESOURCES д.о.о. Београд, а која се односе на истраживања руда бакра, злата и пратеће асоцијације елемената на два велика истражна поља која захватају и источни део општине Параћин.
Прибављањем ових докумената потврђене су објаве фејсбук страна и верификоване објаве медија који су се бавили овом темом. Руде бакра, злата и других придружених елемената заиста су истраживане на територији општине Параћин.
Ове зоне биле су активне на ГИС порталу Министарства рударства и енергетике до јануара 2025. године, управо до тренутка када је удружење грађана “Придружи се” упутило захтеве за слободан приступ информацијама од јавног значаја.
У овом тренутку ове зоне више нису означене на поменутом ГИС порталу. Немамо информације о томе да ли су истраживања дала некакве резултате, односно да ли је утврђено постојање економски исплативих резерви одређених руда за којима се трагало. До почетка рада на овој анализи, односно до јануара 2025. године није био поднет ни један нови захтев за одобрење експлоатације за територију општине Параћина о коме би се требало одлучивати, а такође није ни одбијен ни један захтев, односно немамо доказе да су ове компаније подносиле захтеве за експлоатацију било каквих руда на територији општине. Ово опет не значи да таква могућност не постоји, већ да је просто сада у току израда одговарајуће документације за добијање потврде резервама и ресурсима, након чега би могао да уследи захтев за одобрење експлоатације.
Према добијеној документацији ASENA INVESTMENT д.о.о. Београд имала је право на истраживања три године од добијања решења 15.11.2021. године, односно до краја 2024. године, док је предузеће GOLDEN AGE RESOURCES д.о.о. Београд имало право истраживања три године од добијања решења 1.7.2022. године, односно до средине 2025. године.
На жалост, процес утврђивања права на истраживање, утврђивања резерви и добијања решења о експлоатацији није довољно транспарентан. Доказали смо да су локалне институције, укључујући “Зелени савет” знале да се ова истраживања врше. Међутим нисмо пронашли ни једну објаву у којој представници локалних институција о овој чињеници обавештавају грађане.
Један од закључака ове Анализе свакако би морао да буде захтев да се повећа транспарентност рада институција у овој области, посебно институција локалне самоуправе, које морају деловати активно и обавештавати грађане о свим питањим од јавног интереса о којима су информисане путем званичних канала, што како видимо сад није случај.

„Ова интернет страна објављена је уз финансијску помоћ Европске уније. За садржину ове публикације искључиво је одговорно удружење грађана „Придружи се“ и та садржина нипошто не изражава званичне ставове Европске уније”.
