02 – Како смо вршили истраживање политика

Истраживање политика и анализу поступања институција вршили смо путем коришћења јавно доступних информација, као и путем подношења захтева по Закону о слободном приступу информацијама од јавног значаја.

Упутили смо укупно 37 питања кроз 5 захтева надлежним институцијама, а за потребе овог пројекта комуницирали смо са Министарством рударства и енергетике и Министарством заштите животне средине. Jавно доступне податке о буџету преузели смо са интернет стране општине Параћин.

Користили смо и резултате ранијих пројеката кроз које смо такође прикупљали документа која се односе на експлоатацију природних ресурса на територији општине и законитост рада институција у односу на поједине пројекте рударења.

Како бисмо стекли ширу слику активности у области рударења неке од докумената тражили смо и за територију суседних општина Ражањ, Бољевац, Ћићевац, Варварин и града Јагодине.

Информације које смо прикупљали могу се поделити у две групе.

Прву групу чине „опште“ информације које се односе на издавање решења којима се одобравају геолошка истраживања, оверавају резерве или дозвољава експлоатација.

У оквиру ове групе тражене су следеће информације:

1. Да ли су и на којим локацијама, са којим циљем, вршена геолошка истраживања у периоду септембар 2000-те јануар 2025. године на територији општине Параћин?

Ова информација била нам је неопходна како бисмо разјаснили која су све геолошка истраживања и са циљем експлоатације којих минералних сировина реализована у протеклом периоду, будући да експлоатацији претходи спровођење геолошких истраживања. Односно на овај начин могуће је утврдити да ли постоји намера експлоатације неких сировина у непосредној будућности.

2. Колико је и каквих потврде о резервама и ресурсима минералних сировина и подземних вода у периоду септембар 2000-те јануар 2025. године издато на територији општине Параћин?

3. Која су све решења о одобрењу експлоатације, на којим локацијама и за које минералне сировине издата у периоду 1. јануар 2010. године до септембра 2024. године на територији општине Параћин као и суседних општина Варварин, Ћићевац, Ражањ, Ћуприја, Бољевац као и града Јагодине, док је за општину Параћин тражен, додатно сва решења издата за територију општине Параћин од 1.10.2023. године до 1. јануара 2025. године

Решења о одобрењу експлоатације представљају документ којим се одобрава експлоатација на одређеној локацији. Постојање оваквог решења представља извесност да ће бити започета експлоатација на одређеној територији. Наравно, активне рударске локације морају бити покривене важећим решењима о експлоатацији да би се легално спроводиле, па је на овај начин вршена и контрола законитости рада постојећих рудника. Тражене су и информације о решењима којима се одбија експлоатација на територији општине Параћин и суседних јединица локалне самоуправе, као и информација о тренутно поднетим захтевима о којима се још није одлучило, односно о захтевима који су у тренутку реализације пројекта у процедури..

Друга група информација односила се на прикупљање података о конкретним рудницима који су већ у експлоатацији, на територији општине Параћин, како би се сагледало поступање институција и „покривеност“ потребном документацијом, односно дозволама.

У оквиру ове групе прикупљане су следеће информације:

1. Сва важећа решења о дозволи експлоатације.

2. Све важеће Студије процене утицаја на животну средину.

3. Поступање рударске инспекције Министарства за рударство и енергетику у периоду септембар 2000-те јануар 2025.

4. Поступање инспекције за заштиту животне средине Министарства заштите животне средине у периоду септембар 2000-те – јануар 2025.

Такође је извршено ажурирање документације која је прикупљана у ранијим пројектима, прибављени су званични документи надлежних институција, директно од тих институција, у случајевима када смо располагали копијама до којих су различитим каналима дошле друге организације.

Део информација прикупљен је из јавно доступних извора. Ово се пре свега односи на информације о приходима буџета локалне самоуправе који су повезани са експлоатацијом минералних сировина.

Укупна оцена сарадње са институцијама којима смо се обраћали могла би се оценити као добра, оба министарства су ажурно одговарала на наше захтеве и у роковима достављала документацију.

Да ли је заиста и достављено све што је тражено – то ће време показати. Наиме, кроз овај извештај видеће се да у документима које смо добили нема помињања аустралијских компанија, антимона, док смо информације о истраживању руда бакра и злата на територији општине Параћин, о чему су писали медији, а на шта је указивао и ГИС портал Министарства рударства и енергетике, добили тек након поновног слања захтева. Такође, у неким случајевима достављана су нам као важећа решења о дозволи експлоатације за неке површинске копове који су у раду из 2002. године, док смо за исте површинске копове добијали од истог Министарства као важећа решења из 2017. године.

Дакле, јасно је да се поузданост информација које се добијају путем Закона о слободном приступу инфромацијама од јавног значаја мора узети са дозом резерве. Документа која се добијају нису увек она која се траже, понекад долази до грешака у достављању документације, а понекад одговори могу бити и двосмислени, или делимични а без назнака да нешто од документације недостаје.

 

Пример одговора на захтев по Законо о слободном приступу информацијама од јавног значаја добијен од Министарства рударства и енергетике.
Пример одговора на захтев по Законо о слободном приступу информацијама од јавног значаја добијен од Министарства рударства и енергетике.

 

На одговоре институција понекад се чека месецима упркос јасним законским обавезама и роковима, а највише жалби канцеларији повереника за слободан приступ информацијама од јавног значаја и заштиту података о личности подносили смо против локалних установа, органа и јавних предузећа.

 

„Ова интернет страна објављена је уз финансијску помоћ Европске уније. За садржину ове публикације искључиво је одговорно удружење грађана „Придружи се“ и та садржина нипошто не изражава званичне ставове Европске уније”.